Bavlněné plátno
je tkané nejjednodušší vazbou, prostým křížením osnovy a útku. Používá se při výrobě technických tkanin, podšívkovin, dámských šatovek,pánských oblekovek,ložního povlečení a textilu pro domácnost. Obecně se tkaninám vyrobeným použitím plátnové vazby říká plátno.
Saténje látka v atlasové vazbě s vysokým leskem na lícní straně, kde převažují osnovní nitě. Základní forma je pětivazná. Má pravý nebo levý směr podle směřování vazebných bodů ve své struktuře. Používá se při tkaní brokátů, atlasu, damašku a saténu. Využívá se pro šití šatů, spodního prádla a luxusního povlečení.
ViskózaStojí na pomezí umělého a přírodního vlákna. Je složená z čisté celulózy získané při zpracování bavlny jako odpad či zpracováním dřeva. Je tedy vyrobena chemicky z přírodních surovin. Vlákna mají vlastnosti bavlny, včetně mačkavosti a často se zhotovují tkaniny směsí viskózy a blavny nebo vlny. Látka si zachová přírodní charakter a viskóza sníží její výslednou cenu.
Kanafas(angl.: bed sheeting, něm.: Züchen)[1] je bavlnářská tkanina střední hmotnosti, ze středně hrubých přízí (barvených), tkaná v plátnové vazbě,která je na povrchu zřetelná. Vzory kanafasu jsou tvořeny buď podélnými nebo příčnými pruhy, nebo kárem, které vzniká použitím obojího. Známý, jednoduchý vzor jsou drobné červené či modré kostičky o velikosti cca 1 cm, ale možnosti kombinací ve spojení s barvami jsou rozmanité. Navíc bývá kanafas zdoben drobnými vazebnými efekty. Používá se na ložní a stolní prádlo, některé vzory se uplatňují na oděvy.
Len
Elementární vlákno je v průměru o něco delší a s 5–8 cN/dtex pevnější než například bavlna. Pevnost za mokra se zvyšuje až o 20 %. Vlákna mají malou pružnost a dobrou vodivost tepla. Výrobky ze lnu mají studený omak, dobře snášejí praní, ale mají silný sklon k mačkavosti.
Lněné příze jsou o 20–30 % pevnější než příze z bavlny a za mokra se jejich pevnost zvyšuje o dalších 30 %. Typická je nestejnoměrnost („lněný“ vzhled ve tkanině), tvrdý omak a malá tažnost (2–5 %). Tkaniny se vyrábí nejčastěji v plátnové nebo keprové vazbě, známé jsou však i výrobky z žakárových strojů. Na osnovu se dají použít jen velmi stejnoměrné, drahé příze, proto se ve tkaninách nejčastěji kombinuje lněný útek s bavlněnou osnovou. [5]
Použití tkanin
Lněné a směsové tkaniny se používají na letní svrchní ošacení a letní obuv, na dekorace, malířské plátno a vazbu knih. Tradiční prostěradla,ložní povlečení,ubrusy a utěrky z lněných tkanin jsou stále častěji nahrazovány levnějšími výrobky z bavlny